A 134 gramm súlyú meteorit, amely a Hradec Králové nevet kapta, bizonyíthatóan 2016. május 17-én esett le a Földre - közölte Pavel Suchan, a Cseh Tudományos Akadémia asztronómiai intézetének szóvivője újságírókkal szerdán Hradec Královéban. Az akadémia szerint ez a meteorit Csehországban az ötödik, a világon pedig mindössze a 30. olyan égitestdarab, amelynek előző útját a világűrben műszeres méréseknek köszönhetően pontosan ismerik a szakértők. A Hradec Králové-meteorit annak a mintegy 90 kilogrammos, 40 centiméter átmérőjű meteoroidnak (kisbolygónál kisebb szilárd test) a maradványa, amelynek útját az atmoszférában 2016. május 17-én a csillagászok bemérték, és amely aznap hajnali három óra után a Sovetice, Benátky és Cisteves települések által behatárolt területen esett szét.
Csillagászok felhívására a körzetet akkor több száz önkéntes kutatta át. Egyikük 2016. július 30-án megtalálta a meteoritot, de azt csak idén március 22-én adta át a csillagászoknak. A megtaláló állítólag attól tartott, hogy a csillagászok elkobozzák a meteoritot. A cseh törvények ezt azonban nem szabályozzák, így a megtalálón múlik, odaadja-e a tudósoknak vagy megtartja magának.
A csillagászok a 134 grammos meteoritból egy 22 grammos darabot kutatások céljára levágtak, a többit visszaadták a megtalálónak. Megállapították, hogy kondritról van szó, vagyis kőmeteoritról, amely nem tartalmaz fémet (vasat), így fémdetektorral nem lelhető fel. Az étékes leletet hivatalos nyilvántartásba vették és a jövőben múzeumban kiállítják. A világon eddig mindössze 30 olyan meteoritot találtak, amelynek pontos útját a világűrből a Földre a műszerek regisztrálták. Csehországban öt ilyen meteorit van.